ColdHack Facebook


9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi


Görüntüleme modu Konu Görünümü | Tam Görünüm

9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi
Kérém Çevrimiçi
Kingston Family ..!
*


Avatar
Üye Bilgileri
Üye Üye No: 289
YorumYorum Sayısı : 4,342
RepRep Puanı:  1,133
#1
9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi
Dil ile Kültür İlişkisi

Toplumun yaşayış biçimi, gelenekleri, inançları o toplumun kültürünü oluşturur.

Dil bir toplumun ortak özelliklerini öğrenmeye yardımcı olur. Bir toplum hakkında öğrenilmek istenenler, o toplumun kullandığı dili öğrenmekle olasıdır' çünkü toplumun ürettikleri diline yansır.

Bir toplumun bir evresiyle ilgili metinler incelenerek o ulusun o evredeki kültürü, toplumsal değişimleri aydınlatılabilir. Dede Korkut Masalları buna en güzel örnektir. Türklerin İslamiyet'i kabul etmeden önceki yaşayışıyla, kabul ettikten sonraki toplumsal değişimini bu sözlü ürünlerde görmek olasıdır.

Her toplum yaşam koşullarına uygun sözcükler üretir ve kullanır. Kimi zaman dilin en küçük birliği sayılan bir tek sözcük bile o ulusun kültürü üzerine düşünce oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Dille kültür arasında sıkı bir bağ vardır. Dil, kültürü hem kurar hem geliştirir. Bunun yanı sıra dil, kültürün bir öğesidir; ama önemi bakımından hiçbir kültür ögesiyle karşılaştırılamaz. Dil kültürün nesilden nesile aktarımına yardımcı olur. Bir evrede yapılanlar bir sonraki evreye dilin yardımıyla ulaştırılabilir, tekrar tekrar aynı şeylerin bulunması için çaba harcanmaz. Dilin bu özelliği kültürün genişleyip zenginleşmesini sağlar.

Konuşma ve Yazı Dili Ayrımı

Bir dilin iki cephesi vardır: Biri, insanların karşı karşıya geldikleri zaman sesli olarak görüşürken, yani konuşurken kullandıkları "konuşma dili", öteki yazıda kullanılan dildir. Buna "yazı dili" veya "kültür dili" de denilmektedir. Kültür dili bir memleketin kültür merkezi olarak gelişen yerleşim biriminin dilidir.

Bir dilin yazısı çoğu zaman lehçelerinden veya ağızlarından birine göre, yazı lehçesine göre şekillenir. Yazılan dil ise din, edebiyat ve ilim adamları tarafından işlenerek zenginleşir ve konuşma dilinden az çok farklılaşır. Bizim yazı lehçemiz Batı Türk Dili'nin Anadolu lehçesidir. Yeni Türkçede ses özellikleri ve çekim yönlerinden İstanbul ağzı esas sayılır. Bir milletin bütün aydınları yazı dilini bilirler ve yazı lehçesini konuşurlar. Yazı dili lehçe ve ağızların alabildiğine farklılaşmasını önler. Hepsinin zenginliklerinden faydalandığı gibi onları ortak bir kaynaktan zenginleştirir.

Yazı dili ile konuşma dili arasında bazı farklılıklar vardır. Çünkü hiçbir yazı sistemi konuşulan dilin bütün özelliklerini tam olarak yansıtamaz. Meselâ konuştuğumuz dilde hecelerin belli bir tonu ve söyleyiş şiddeti vardır. Bunları yazıda gösterme imkânı yoktur.

Konuşma dili birçok lehçe, şive ve ağızlara ayrılabildiği hâlde yazı dili daha çok toparlayıcı bir özellik taşır. Esas itibariyle yazı dili bir konuşma diline bağlı olarak gelişmekle birlikte, yüzde yüz o konuşma diline bağlı kalmaz. Bağlı olduğu konuşma dilinin dışındaki çeşitli şive ve ağızlardan gelme kelime ve şekilleri bünyesine alıp başka kaynaklardan da beslenerek ülkenin ortak dili hâline gelir.

Yazı dili ile konuşma dili arasında kullanılış bakımından da bir fark vardır. Konuşma dili gelişi güzel bir dildir. Konuşurken dilin ölçülerine, kurallarına pek dikkat edilmez. Yazı dilinde ise ifade aracı olarak yalnızca yazı vardır. Yazı dilini kullanırken ifadenin anlaşılır olmasına büyük bir dikkat gösterilir.

Konuşma dili, nesillere ve fertlere bağlı olarak varlığını devam ettirdiği için fertlerle birlikte o da kaybolur. Yazı dili ise kâğıt üzerinde devam eder. Gelenekle nesiller boyunca sürüp gider. Böylece nesillerin hayat tecrübeleri nesilden nesile artarak zenginleşir. Bu bakımdan yazılı geleneğe sahip olan milletlerin medeniyet seviyeleri yüksektir.
Kullanımda Ortaya Çıkan Dil Türleri

Lehçe

Bir dilin bilinmeyen, çok eski dönemlerinde ayrılmış kollarına denir. Başka bir deyişle, bir dilin birbirinden uzak bölgelerde, çeşitli nedenlerle, ses, söz dizimi ve söz varlığı bakımından değişikliğe uğramış biçimine lehçe adı verilir.

Şive

Bölgelere ve yörelere göre değişiklik gösteren, ana dilden ses ve biçim olarak değişiklik arz eden dil kollarına şive adı verilir.

Ağız

Bir dilin en yeni zamanda ayrılmış küçük bölge kollarıdır. Başka bir tanımla, bir dilde ya da bu dilin bir lehçesinde yazı diline oranla ortaya çıkan farklı söyleyiş biçimine ağız adı verilir.

Argo

Belli bir kesimin, genellikle de belli bir meslekten olan kişilerin kendi aralarında oluşturup konuştukları, bu nedenle ortak dili konuşan diğer insanların anlayamadığı özel dile argo adı verilir.
İmza
Özgür olmak herkesin hakkıdır ama özgürlükleri kısıtlamak sadece tanrının elinden gelir.

BEDAVA WOLFTEAM ENVANTER HACK İÇİN TIKLA !
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Önemli ! Pokemon GO BİLGİSAYDAN OYNAMA ( HileEvreni.Com Özel Anlatım ) Asker 4 206 13-09-2016, Saat:10:36
Son Yorum: tcsivas
  [HİLEEVRENİ] Teamspeak 3 Server Kurmak [Videolu Anlatım] Black Sea 44 1,132 14-07-2014, Saat:23:05
Son Yorum: aenestepe
  İçkinin Günahı Çok Kısa Anlatım IReaL 0 17 12-07-2014, Saat:10:36
Son Yorum: IReaL
  KONUŞMA VE İLETİŞİM 2.SINIF :D IReaL 2 59 08-07-2014, Saat:17:33
Son Yorum: IReaL
  scooter kullanmak izleyin anlatım süper Frodo 0 64 23-06-2014, Saat:20:18
Son Yorum: Frodo

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi indir, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi Videosu, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi online izle, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi Bedava indir, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi Yükle, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi Hakkında, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi nedir, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi Free indir, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi oyunu, 9. Sınıf Dil ve Anlatım Dersi: Dil ve Kültür İlişkisi download
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ColdHack, WolfLite Pro

ColdHack, WolfLite Pro, Wolfteam Hileleri, Zula Hileleri, Wolfteam İllegal

Task